Pomysł narodził się w 2008 roku kiedy to nauczycielka języka niemieckiego Sylwia Pogorzelczyk nawiązała kontakt ze szkołą OSZ für Bürowirtschaft oraz przedstawicielami Haus Kreusau z Berlina. Przez 12 lat przy pomocy Hanny Siudy, Dominiki Rudy, Joanny Kubiak, Joanny Kurek i Anny Lubik zrealizowano we współpracy ze szkołą z Berlina:
12 projektów, które obejmują wspólne wyjazdy młodzieży z obu szkół do Domów Spotkań Młodzieży Wrocławia, Gdańska i Berlina. Pierwsza część projektu odbywa się w Polsce jesienią, a kolejna wiosną w Berlinie.
W wymianie wzięło udział blisko stu uczniów z naszej szkoły i stu z OSZ für Bürowirtschaft – w każdym projekcie jest taka sama liczba uczniów polskich i niemieckich
Realizowane są projekty o tematyce politycznej, społecznej, traktujące tematy aktualne dla młodzieży.
W trakcie projektów młodzież zwiedza najciekawsze zabytki, miejsca pamięci Wrocławia, Gdańska i Berlina. Jest również czas na zabawę, rywalizację sportową i integrację.
Projekty współfinansowane są przez Unię Europejską, Gminna Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Fundację „Amicis”, Radę Rodziców.
W 2018 „Polsko-niemiecka wymiana młodzieży” otrzymał status „Dobrej praktyki” przyznawanej przez Fundację „Fundusz Współpracy” i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.