Wizyty w miejscach pamięci
W październiku 2024 r. z wizytą do Miejsca Pamięci, Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie udali się uczniowie trzech klas pierwszych. W muzeum dawnego obozu karno- śledczego obejrzeli film pt. „Zniewolony Poznań”, a następnie wysłuchali prelekcji na temat codziennego życia więźniów w obozie. Po obejrzeniu wystawy muzealnej uczniowie przystąpili do pracy ze źródłami i wykonali zadania umieszczone w kartach pracy. Wśród uczestników przeprowadzono także ankietę, która miała na celu zbadanie wiedzy na temat martyrologii, wrażeń z pobytu oraz potrzeby kontynuacji projektu „Wizyty w Miejscach Pamięci”. Zdecydowana większość uczniów w wieku 15-16 lat deklarowała, że jeszcze przed przyjazdem do muzeum posiadała wiedzę na temat martyrologii. Dla około 85 % jej źródłem była szkoła. Ponadto informacje na temat metod stosowanych przez hitlerowców ankietowani czerpali z Internetu (około 20 %), telewizji ( ponad 30%), z książek (6 %).
Dla 65% celem wyjazdu było poznanie miejsca zagłady, 25% chciało pozyskać dodatkowe informacje na temat sytuacji ludzi podczas II wojny światowej, 30 % nie miało żadnych oczekiwań. Na pytanie, czy zdobyte informacje są wystarczające do zrozumienia tragedii, 82% uczniów odpowiedziało twierdząco.
W czasie wizyty uczniom towarzyszył smutek (75%), zdenerwowanie (25%), złość (8%) oraz żal, współczucie, nienawiść do oprawców , zdziwienie, rozgoryczenie.
Ponad połowa badanych wyraziła potrzebę wcześniejszego przygotowania do wizyty w takim miejscu. Zdaniem większości ankietowanych forma zajęć była ciekawa, nowatorska i umożliwiająca utrwalenie wiedzy. Odpowiedzi udzielone przez uczniów potwierdzają zasadność i potrzebę funkcjonowania tego typu muzeum. Wysoko oceniono kompetencje przewodniczki, pracownicy muzeum. Ponad 90 % badanych stwierdziło, że należy konturować realizację projektu finansowanego przez starostwo powiatu szamotulskiego pod hasłem Wizyty w Miejscach Pamięci.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!